TEACHING STAFF
1 MRS SADHANA PANDEY  PRINCIPAL B.A. M.A., NTT., B.ED, PGDBM
2 NANDINI CHATURVEDI POST GRADUATE TEACHER(ENGLISH) B.COM, MA , B.ED
3 MAMTA SHARMA TRAINED GRADUATE TEACHER(HINDI) BA , MA , B.ED ,M.ED
4 ANJU SINGH POST GRADUATE TEACHER(SST) MA, B.ED, MED (PURSUING)
5 KAMLESH KUMAR CHANDEL TRAINED GRADUATE TEACHER(MUSIC) BA , MA(FOLK MUSIC), B.ED 
6 ANURADHA CHATTERJEE NTT TEACHER(ENGLISH) BA, NTT, DL.ED
7 PRIYANKA DWIVEDI PRIMARY TEACHER-COMPUTER BCA, MCA, B.ED(PURSUING)
8 SUMAN RANI VAISHNAV PRIMARY TEACHER-SCIENCE B.SC , MA, B.ED, M.ED, PGDCA
9 KHUSHBOO YADAV PRIMARY TEACHER-SCIENCE MA, M.SC, B.ED, PGDCA, D.LIT
10 NEHA SINGH THAKUR LIBRARIAN B.SC, M.A, B.LIB, PGDCA
11 NEELKANTH AMBADE TRAINED GRADUATE TEACHER(FINE ARTS) B.F.A, M.F.A.
12 NARENDRA KUMAR TRAINED GRADUATE TEACHER(SANSKRIT) BA, MA, PGDCA, B.ED(PURSUING)
13 SUNITA VERMA POST GRADUATE TEACHER(HINDI,SANSKRIT) MA, B.ED, PGDCA, C.TET,CG.TET 
14 ARUN MISHRA TRAINED GRADUATE TEACHER(PE) BP, BA, MA, FD, B.PED
15 PUNEET PATEL TRAINED GRADUATE TEACHER(MUSIC) BA HONS.(TABLA), MA(TABLA), UGC.NET, PGDCA, P.HD (PURSUING)
16 RITU RAO TRAINED GRADUATE TEACHER(HINDI) MA, B.ED, CG.TET, 
17 PRINCE SINGH TRAINED GRADUATE TEACHER(MATHS) B.E., B.ED. (PURSUING) 
18 ANKUSH JAIN TRAINED GRADUATE TEACHER(MATHS) B.E., M.TECH., B.ED. (PURSUING) 
19 ANURADHA MISHRA TRAINED GRADUATE TEACHER(HINDI) M.A. (HINDI), B.ED.  
20 SATISH VERMA LAB TECHNICIAN  M.A., I.T.I., B.ED., PGDCA
21 MALABIKA NASKAR TRAINED GRADUATE TEACHER(ENG., SST.) B.Sc., M.A., M.PHIL
22 DEBARCHANA ROY TRAINED GRADUATE TEACHER(ENGLISH) M.A., B.ED., NIIT, M.ED. (PERSUING)
23 DEVCHARAN SINHA PRIMARY TEACHER-PHYSICAL EDUCATION  B.P.ED. (PURSUING) 
24 MANIGAM SANTOSH TRAINED GRADUATE TEACHER(SCIENCE) M.SC. (BOTANY), B.ED. CTET.
25 KISHOR SAHU DANCE TEACHER B.SC
26 SEEMA DEVI SAHU DANCE TEACHER HSC, B.A (PURSUING)
27 NAVEEN GUPTA POST GRADUATE TEACHER(ENGLISH) M.A(ENG, POLT.SC, PUB.ADM) B.ED
28 DILIP KUMAR SINGH POST GRADUATE TEACHER(MATHS) M.SC(MATHS), B.ED
29 PRITEE SHARMA PRT-MATHS B.E, DL.ED
30 AJAY KUMAR MISHRA LIBRARIAN B.A, I.SC, B.LIB, M.LIB
31 SHIPRA KARMAKAR TRAINED GRADUATE TEACHER(SST) M.SC(GEOGRAPHY), B.ED, M.ED
32 SHALINEE SAHU TRAINED GRADUATE TEACHER(SCIENCE) M.SC(PHYSICS), B.ED
33 CHANCHAL VERMA PRT-PE B.A (PURSUING)
34 MANOJ PANDEY PRT-PE BP.ED, M.A
35 HARISH SINGH PE HSSC, BP.ED (PURSUING)
36 JYOTI SENANI PRT-PE BP.ED, BOM, PGDCA
37 KIRTI JAIN RELIGIOUS TEACHER M.COM
38 KRUTIKA DESHPANDE ASSISTANT TEACHER B.SC, M.SC, B.ED(PURSUING)
39 PADMA BANDI PRT-SCIENCE M.SC(MICROBIOLOGY), DL.ED
40 NEELAM TIWARI ASSISTANT TEACHER B.A
OFFICE STAFF
1 AVINASH SWARNAKAR DEPUTY MANAGER (ADN) MSW,B.A,PGDCA
2 DEEPIKA JOSHI ACCOUNT MANAGER B.COM, M.COM, ICWA
3 DUKHIT RAM SAHU OFFICE EXECUTIVE M.COM,B.ED,DCA
4 AKSHAY SHARMA OFFICE ASSISTANCE M.COM, PGDCA
5 TAKESHWAR SAHU COMPUTER OPERATOR B.SC, PGDCA
6 SAKSHI CHOPDA COMPUTER OPERATOR B.SC
7 VASDEV SAHU COMPUTER OPERATOR DIPLOMA (MECHE),B.COM,HDCA, ITI
8 PRIYA AGRWAL ERP TRAINER B.E(ECE)
9 AMIT PARMAR HR B.E (CSE)
10 VEDIKA FRONT OFFICE B.COM (PURSUING)
11 DAYANAND RAO GUARD/SECURITY  
12 UDAI CHAND GUARD/SECURITY  
13 SATISH KUMAR VERMA LAB TECHNICIAN B.ED,M.A,PGDCA,I.T.I
14 D HEMANT KUMAR NETWORK ADMIN M,COM,DIPLOMA IN PRO
15 JAWAHAR MARKANDE OFFICE BOY 4TH
16 PRAHALAD SINGH CHAUHAN OFFICE BOY M.A
17 RAM KUMAR DEWANGAN OFFICE BOY 11TH PASS
18 SANJAY CHOPDA PUBLICITY IN-CHARGE / PRO B.COM
HOSTEL
1 GAUTAM MANOHAR KOCHAR CHIEF WARDEN CS EXCUTIVE
2 PUNEET PATEL SR.HOSTEL WARDEN BA HONS.(TABLA), MA(TABLA), UGC.NET, PGDCA, P.HD (PURSUING)
3 CHANDRA JAIN GIRLS WARDEN M.COM
4 ANITA JAIN GIRLS WARDEN  
5 KIRAN PAWAR GIRLS CARETAKER B.A,RS
6 CHITAMANI DHRUW OFFICE BOY  
7 K LAXMAN RAO OFFICE BOY PRIMARY SCHOOL
8 PREMA CHANGRA BOYS CARETAKER M.A
9 POOJA JAIN BOYS CARETAKER  
10 SHIVNATH CHAMPATI BOYS CARETAKER B.COM 
11 JITENDRA KUMAR JAIN BOYS CARETAKER SSC
12 GYANCHAND JAIN BOYS CARETAKER  
MESS & KITCHEN
1 AJAY SHARMA MESS IN CHARGE HSC, B.COM
2 LOONKARAN PALIWAL COOK 10TH
3 THAKUR NAYAK COOK  
4 RAJKUMAR RAJARAM DOYE COOK HELPER  
5 RAJESH HIRALAL CHUTE COOK HELPER 12TH
6 AKASH FARKUNDE HOUSEKEEPING SUPERVISOR  
7 GANGU MIRDHA MESS HELPER  
8 URMILA TONDON MESS HELPER  
9 PARMESHWAR SHARMA MESS MAID  
10 HEMLATA SAHU MESS MAID  
11 ANNU VISHWAKARMA MESS MAID  
12 SHAKUN BAI SAHU MESS MAID  
13 JHUNIA BAI MESS MAID  
14 SHANTI BAI KURRE MESS MAID  
15 KUNJ BAI SAHU MESS MAID  
16 JASPAL KASHYAP WAITER  
17 AJAY WAITER  
18 GANGA WAITER  
19 MUKESH WAITER  
20 OMKAR VERMA  WAITER  
HOUSEKEEPING
1 DILIP HIRAWAT SUPERVISOR  
2 PRABHAT MARKENDEY SWEEPER  
3 MUKESH KUMAR TONDAN SWEEPER  
4 PARVATI BAI SWEEPER  
5 HEMIN SWEEPER  
6 RAMESHWARI SWEEPER  
7 USHA SWEEPER  
8 UMA YADAV AAYA/BAI  
9 KAUSHALIYA SAHU AAYA/BAI  
10 SANDHYA AAYA/BAI  
11 OMIN AAYA/BAI  
12 K.LAXMI AAYA/BAI  
13 KAMLESHWARI SAHU AAYA/BAI  
14 ANJANI YADAV AAYA/BAI  
15 RAJKUMARI YADAV AAYA/BAI  
16 RADHIKA SAHU AAYA/BAI  
17 UMESHWARI PAL AAYA/BAI  
18 LALITA BAI VISHVAKARMA AAYA/BAI  
19 RANI YADAV AAYA/BAI  
20 DURGA YADAV AAYA/BAI  
21 KIRAN SAHU AAYA/BAI  
22 MINA YADAV AAYA/BAI  
23 MAMTA  SAHU AAYA/BAI  
24 TRIVENI SAHU AAYA/BAI  
25 KHEM BAI SAHU AAYA/BAI  
26 MEENA YADAV AAYA/BAI  
27 SHANTA SHAU AAYA/BAI  
28 GAYATRI SINHA AAYA/BAI  
29 POOJA  AAYA/BAI  
30 SUSHILA BAI AAYA/BAI  
LAUNDRY
1 AJAY KANOJIYA LAUNDRY HELPER  
2 GIRISH CHAUHAN LAUNDRY HELPER  
3 PRIYANKA GAJBHIYE LAUNDRY HELPER  
4 KARAM SHILA LAUNDRY HELPER  
5 MANJULATA LAUNDRY HELPER  
Electrcian & Maintenance
1 ASHISH KOTHARI ELECTRICIAN  
2 GULABCHAND JAIN ELECTRICIAN  
3 DUSHYANT SAHU HELPER 10TH
TRANSPORT & SECURITY
1 SHREE RAM TIWARI TRANSPORT & SECURITY INCHARGE GRADUATE (ARMY)
2 MAHENDRA KUMAR SAHU DRIVER  
3 RAJU SAHU DRIVER  
4 JASMER SINGH BHULLAR DRIVER  
5 OMPRAKASH SAHU DRIVER 10TH
6  YOGESH CONDUCTOR 12TH
7 PRAKASH SARATHI CONDUCTOR  
8 SURAJ KUMAR SAHU CONDUCTOR 12TH
9 CHETAN YADAV CONDUCTOR  
10 NAGESHWAR KUMAR SAHU CONDUCTOR  
11 DEVASHRI PAL LADY ATTENDANT  
12 THALESHWARI VAISHNAV LADY ATTENDANT  
13 SULOCHANA DAGA LADY ATTENDANT  
14 ARTI RATHORE LADY ATTENDANT  
15 NIDHI MAKHIJANI LADY ATTENDANT  
MEDICAL STAFF
1 DR. SHRADDHA SINGH MEDICAL PRACTITIONER  
2 KANTI  YADAV NURSE  
DOCTORS ON CALLING
S.N. DOCTOR NAME MOBILE NO. VISITING DAYS
1 Dr. Sanjay Pandey 9826111826 Monday to Saturday
2 Dr. Manoj Soni 9754666780 Sunday
3 Dr. Dinesh Mishra 7000959944 Sunday
4 Dr. Nitika Jain (Child) 7000329824 Tuesday
5 Dr. Abhinav (Dental) 9200620062 Wednesday to Sunday
6 Dr. Aparajita (Dental) 9200620062 Wednesday to Sunday
7 Dr. Krishna Somani (Kidney) 8355994403 2nd Sunday
8 Dr. Kunika Somani (ENT) 8424869550 2nd Sunday
9 Dr. Manju Sharma (Phy) 7898316934 Friday & Saturday
10 Dr. S.K. Abdul Sajid (Phy) 7995432765 Thursday & Sunday
11 Dr. Arun Kumar (Ortho)   1st & 3rd Sunday
GARDENING
1 MUNILAL MUSAHAR GARDENER  
2 MANISH DAS MANIKPURI GARDENER  
3 DILIP RAUT GARDENER  
4 SAROJANI BAI TANDAN GARDENER  
5 HIMANSHU VAISHNAV GARDENER  
6 ASHWANI KUMAR DHIMAR GARDENER  
CONSTRUCTION
1 SWAROOP CHAND DAGA CONTRUCTION INCHARGE  
2 HIMANI JAIN CIVIL ENGINEER  
3 SOMENDRA  CIVIL SUPERVISOR  
4 SAKET SHARMA STORE KEEPER  
5 UDAI CHAND GUARD/SECURITY  
6 DAYANAND RAO GUARD/SECURITY  

Teaching Staff

Teachers 39
School Office Staff 25
Hostel Staff (B+G) 10
Mess Staff 29
Security 08
Transport -   
          Driver 05
          Conductor 05
          Lady Conductor 05
          Van Driver 01
          Extra 01
VJV Kids -  
         Shailendra Nagar 1+12 =  13 + 2 Driver +2 Aaya
         Devendra Nagar 1 + 7 = 08 + 1 Driver + 1 Aaya
Auxilliary Staff  Electrician              03

Carpenter               01

Plumber                   01

Engineer                  01

Religious           05 (Honorary)
Laundry             05